5 Aralık 2015 Cumartesi

KİTAP 41 # KARA KEDİ VE DİĞER GİZEMLİ ÖYKÜLER - EDGAR ALLAN POE


 KARA KEDİ VE DİĞER GİZEMLİ ÖYKÜLER
Edgar Allan Poe

Çeviri: Bekir Karaoğlu


Palto Yayınevi  
1. Baskı 2015  
Tür: Gotik / Korku / Gerilim / Hikaye
126 Sayfa

   Edgar Allan Poe, birçok ünlü yazarı, sanatçıyı derinden etkilemiş, onlara gerek yazım gerek sanat hayatlarında ilham kaynağı olmuş; gotik, korku ve gerilim türlerinde öncü ve başarılı eserler vermiş ABD'li yazar ve şair. Hakkında Charles Baudealaire'in ''Çağımızın en güçlü yazarı'' dediği Poe'nun korku edebiyatının ustası H.P. Lovecraft'ın ilham babası olduğunu herkes bilir de iğneleyici birçok öykünün yazarı, usta kalem Mark Twain'le kanka olduğunu kaç kişi bilir acaba? ( Ben de geçenlerde öğrenip çok şaşırmıştım, paylaşmak istedim. )

Yazarın İthaki Yayınları'ndan çıkan Tek Ciltlik Bütün Öyküleri
    Yazara ait öykülerin toplandığı kitaplar şu an iki yayınevinden çıkmakta. Biri İthaki Yayınları'ndan çıkan tek ciltlik kitap, diğeri Dost Yayınları'ndan çıkan 3 cilt halindeki kitaplar. Öyküleri, İthaki Yayınları tarafından da bir zamanlar ciltler halinde basılmış, ancak şu an bu baskıları bulunmuyor. Benim elimde de İthaki'den çıkan tek ciltlik baskısı var. Kitabın gerek kapak, gerek genel görünüm anlamında tasarımı çok güzel olsa da kitabı okuma rahatlığı konusunda aynı olumlu yorumları yapamayacağım. Kitabın ağır olması ve yanınızda taşıma zorluğunu geçtim, kitapta dipnot namına sayfanın dibinde olması gereken tüm bilgiler kitabın en arkasında. Edgar Allan Poe da maşallah sürekli latince kelimeler içeren dizeler kullandığı, tarihten birilerine yahut düşünce ve kuramlara atıf yaptığı için sık sık kitabın en arkasına gitmek zorunda kalıyorsunuz.  Bu işlemi, oturduğunuz yeri ağır iş makineleri gibi sarsmadan, şöyle bir titreyip kendinize gelmeden yapmanız maalesef mümkün değil. En sonunda pes edip kitabı kendi kaderine terk edip gitmemek elde değil. İşte Palto Yayınları'ndan çıkan muhteşem kapak tasarımına sahip ''Kara Kedi ve Diğer Gizemli Öyküler'' adlı kitap sizi Edgar Allan Poe okuma ayrıcalığının en tepesine çıkarıyor. Hem Poe'nun okuması en zevkli öykülerinden bir derleme hazırlanmış, hem de okuduğunuz öykünün ürkütücü havasına tam olarak girmeniz için çeşitli karanlık illüstrasyonlar konulmuş. İthaki'nin aksine çevirisini de çok beğendim. Daha ne olsun?

     Kitabın içerisinde Kavil, Altın Böcek, Kayalık Dağlarında Bir Öykü, Bir Şişede Bulunan Elyazması, Doktor Tarr ve Profesör Fether Yöntemi, Çığırtkan Yürek, Metzengerstein, Kızıl Ölümün Maskesi ve Kara Kedi olmak üzere 10 öykü mevcut. Her biri tüyler ürperten 10 öyküden en rahatsız edici, insanı çılgınlık seviyesine getiren, aklın sınırlarını zorladığı kadar okuru içerdiği zeka ile de kendisine hayran bıraktıracak öyküler; Altın Böcek, Doktor Tarr ve Profesör Fether Yöntemi, Çığırtkan Yürek, Kızıl Ölümün Maskesi ve Kara Kedi'ydi. ( ee geriye ne kaldı? Hepsini saydım zaten. Lütfen rica ediicim hoşgörün! Sonuçta her yazar bir Edgar Allan Poe değil. Ve biz de her kitaba böyle hayran olmuyoruz. )

      Ağzımı açık bırakan ve dehşete kapılarak okuduğum öykülere kısaca değineyim. ( Merak etmeyin spoiler vermeyeceğim. ) Altın Böcek'te zamanında çok zengin olan, ancak artık zenginliğini yitirmiş bir burjuvanın başından geçen tuhaf, sürükleyici, merak güdüsünü sürekli canlı tutan bir konu işleniyor. Burjuvanın talihi, avlanmak üzere gittiği bir gezide kendisine gülmüş ve karşısına, daha önce eşi benzeri görülmemiş, normal böceklerden daha büyük, altın renginde bir böcek çıkarmıştır. Bu böceğin burjuvanın delirdiğini sanmamıza neden olan bir özelliği vardır ki o da, sadece altın renginde olmayıp, altın kadar ağır olması ve altın bulma yönünde takıntı yaratmasıdır. Altın Böcek'in keşfinin ardından bir dizi gariplikler birbirini takip edecek ve burjuva, kölesi ve kendisinden yardım istediği bir arkadaşını bu esrarengiz serüvene ortak edecektir. Kısaca öykümüz, işin içine korsanların, kuru kafaların, ıssız adaların, kazmanın, küreğin dahil olduğu son derece zekice kurgulanmış bir öykü.

     Doktor Tarr ve Profesör Fether Yöntemi ise bir adamın yolculuğu sırasında bir akıl hastanesini ziyaret etmesi sonucu tanık olduğu şaşırtıcı ve son derece tuhaf olayları irdeliyor. Öyle ki adamımız, hastanenin hastalar üzerinde uyguladığı tedavi yönteminin olumlu etkisinin ününü duymuştur ve söz konusu tedavi yönteminin detaylarını, bizzat yöntemin sahibi başhekimden öğrenmek istemektedir. Başhekimse ilgili tedavi yöntemini yaşadıkları sıkıntı nedeniyle terk ettiklerini ve artık Doktor Tarr ve Profesör Fether Yöntemini benimsediklerini, akıl hastanesinde düzenlenen, ilginç konukların ve hastane çalışanlarının yer aldığı bir yemek sırasında konuğuna söyleyecektir. Yemek sırasında gerçekleşen anormallikler ve beklenmedik olaylar ise konuğun bu önemli yeni yöntemi, başına gelecek onca felaketten sonra hatırlamak üzere unutması için fazlasıyla yeterli olacaktır.

     Çığırtkan Yürek'te ise deli olmadığını iddia eden psikopatın biri, kendi odasının hemen yanındaki odada, kendi halinde yaşayan gariban ihtiyarın odasından gelen habis bir sesi her gece ölçüsüzce duymaktadır. Durmak usanmaksızın, her gece ihtiyarın odasının kapısını aralayıp, sesin kaynağını bulma çabalarını okuduğumuz adam, aradığı kaynağı bulduğunda düşünmeden kurtulmak için elinden geleni ardına koymayacak hale gelmiştir. İşte bu aşamadan sonra psikopatımız, kendi yazgısını da kendi elleriyle lanetleyecek kapıyı, bir daha hiç kapanmamak üzere açacaktır.

    Kızıl Ölümün Maskesi ve Kara Kedi'ye de değinmek istiyorum ancak korku, gerilim, pişmanlık, kibir, vicdansızlık, intikam ve fazlasıyla da kızıllık barındıran bu iki öyküyü en iyisi mi tamamen sizlere bırakayım. Bırakayım da geceleri kabuslar görmenize sebebiyet verecek kişi ben değil de Edgar Allan Poe olsun. ( Nihahahaha hahha )


1 yorum:

  1. Merhaba
    Bende bugünlerde acaba Poe'yu okusam mı diye düşünüyordum. Aslında bilim kurgu kitaplarını okumayı düşünüyordum. Ama nasıl olduğu konusunda bir fikrim yok. Birkaç arkadaşım çok eskiden yazıldığı için beni acmadi demişti. Bilim kurgu hikayelerini önerir misin?

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...